Rupi medicamentele în două înainte să le iei? Uite ce poți păți dacă mai faci asta

10 Decembrie 2015
Alarmant! Aceste medicamente pot cauza hemoragii digestive. Ce spun medicii
Alarmant! Aceste medicamente pot cauza hemoragii digestive. Ce spun medicii

Cu siguranță ți s-a întâmplat măcar o dată în viață să iei o pastilă înjumătățită. Acest obicei este însă greșit și deosebit de nociv pentru sănătatea ta.

Explicația specialiștilor este că toate medicamentele au un strat superior special care protejează mucoasa stomacului de substanțele agresive din interiorul lor.

În momentul în care pastilele sunt rupte în două, efectul protector al acestui strat este complet anulat, iar riscul apariției unor afecțiuni la stomac crește foarte mult.



Subiecte pe aceeași temă



Sursă: REALITATEA.NET

Adaugă părerea ta

  • Connect
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.
print


Iti place noua modalitate de votare pe Realitatea.net?