FINAL / România - Chile 51-17 (20-7). Fetele au debutat cu o victorie categorică la Mondialele de handbal!

5 Decembrie 2009
Fetele noastre ar trebui să aibă motive de bucurie

Naţionala României este a doua favorită la câştigarea CM, iar azi, în China, şi-a început vijelios drumul pentru confirmarea speranţellor ce sunt puse în ea.

Fetele antrenate de Radu Voina au întâlnit în primul meci al celei mai importante competiţii handbalistice a anului o debutantă la Campionatul Mondial, reprezentativa statului Chile.

Tricolorele n-au avut nicio problemă cu sud-americancele, o situaţie similară putându-se consemna şi mâine, când de la ora 15.15 vor întâlni Japonia.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 60 Fluier final! România câştigă la o diferenţă de 34 de goluri!

Min. 57 Încă un gol al Cristinei Vărzaru, al 50-lea al naţionalei noastre!

Min. 57 Probleme cu cronometrul, time-out de arbitru.

Min. 56 Cristina Vărzaru împlineşte astăzi 30 de ani. Tocmai a reuşit faza meciului, înscriind din aer, prijntr-o aruncare pe la spate! 48-15!

Min. 54 Ada Moldovan, de la Brăila, face ca diferenţa să fie mai mare de 30 de goluri.

Min. 53 Al zecelea gol pentru Ionela Gâlcă. 45-15!

Min. 53 Inga Feuchtmann marchează şi se accidentează. 44-15!

Min. 52 Fetele noastre joacă relaxat, dar continuă să înscrie. Cristina Vărzaru face 44-14!

Min. 50 Revenită în joc, Ionela Gâlcă îşi reîncepe recitalul. 42-13!

Min. 49 Două goluri consecutive marcate de chilience, lucru nemaiîntâmplat până acum. 41-13!

Min. 47 Gaiger a marcat al 40-lea gol al nostru!

Min. 46 Superioaritate numerică pentru România, Maria Valenzuela a fost eliminată două minute. Imediat a marcat Nechita. 39-11!

Min. 44 Daniela Canessa, cea mai bună jucătoare a chiliencelor, trece la peste zece  numărul golurilor marcate de naţionala ţării sale.

Min. 43 Spectacol făcut de fetele noastre. Adina Meiroşu marchează cel mai frumos gol al nostru. 34-10!

Min. 41 Al doilea gol al Clarei Vădineanu, de la Oltchim. 31-9!

Min. 40 Al 30-lea gol al nostru a fost înscris de Ada Nechita.

Min. 39 Diferenţă de peste 20 de goluri pe tabelă, în urma reuşitelor lui Meiroşu şi Oana Manea. 29-8!

Min. 37 Fetele noastre ajung uşor în situaţii de singure cu portarul. După faze identice, au înscris Nechita şi Gaiger. 27-8!

Min. 35 Patru reuşite în dreptul Adei Nechita. 25-8!

Min. 34 Primul gol al chiliencelor, după aproape 13 minute. 24-8!

Min. 33 Adina Meiroşu face o fentă şi marchează spectaculos. 22-7!

Min. 32 Băimăreanca Melinda Gaiger este prima marcatoare a reprizei secunde. 21-7!

Min. 31 Partea a doua începe cu fetele noastre având un avantaj de 13 goluri.

Min. 30 20-7 pentru România este scorul pauzei.

Min. 29 Rolul de golgeter al lui Gâlcă este luat de Nechita. 20-7!

Min. 28 Dublă Ada Nechita, la interval de 30 de secunde. 19-7!

Min. 26 Time-out cerut de Radu Voina.

Min. 24 Clara Vădineanu ratează a doua noastră aruncare de la 7 metri.

Min. 21 Paula Cajas o păcăleşte pe portăriţa noastră, Paula Rădulescu, printr-o aruncare la semi-înălţime. 16-7!

Min. 19 Extrema stângă, Puşcaşu, înscrie pentru a treia oară. 16-6!

Min. 17 Nou intrată în joc, Oana Manea marchează al 15-lea gol al nostru.

Min. 16 Aeriană între Vărzaru şi Gălcă, ultima punctează pentru 14-5!

Min. 13 Gălcă are procentaj maxim. Şapte goluri, din şapte aruncări. 12-5!

Min. 12 Eliminare de două minute pentru o chiliancă, pentru fault la Vărzaru. Puşcaşu a ratat aruncarea de la 7 metri.

Min. 10 Cristina Neagu marchează şi ea, printr-o superbă aeriană, apoi Narcisa Lecuşanu ridică diferenţa la zece goluri.

Min. 9 Gâlcă ia mereu prim-planul adversarelor şi mai punctează de două ori. 9-1!

Min. 7 Ionela Gâlcă este în mare formă şi marchează deja al patrulea său gol. 7-1! Antrenorul chiliencelor cere time-out.

Min. 5 Primim primul gol în minutul 4:27. Neagu replică imediat cu o reuşită. 5-1!

Min.  3 Ionela Gâlcă înscrie, pe contraatac, al doilea său gol în această partidă. 3-0!

Min. 3 Cristina Vărzaru marchează din aruncare de la 7 metri. 2-0!

Min. 1 Primul gol al României la CM a fost marcat de Ionela Gâlcă, în secunda 48. Conducem cu 1-0!