Turneul Campioanelor. Karolina Pliskova, victorie spectaculoasă în faţa lui Garbine Muguruza

24 Octombrie 2016

Karolina Pliskova a învins-o pe jucătoarea din Spania Garbine Muguruza în trei seturi, 6-2, 6-7 (4), 7-5, în al doilea meci disputat luni în Grupa Albă a Turneului Campioanelor de la Singapore, la capătul unui meci spectaculos.

Pliskova a controlat clar primul set, însă Muguruza a avut o evoluție în creștere în setul 2, pe care și l-a adjudecat la tie-break. Setul decisiv, care a avut un game ce a durat un sfert de oră, a fost câștigat de jucătoarea cehă, aflată la un moment dat în mare dificultate. Iberica a condus în decisiv cu 4-1 și 5-3, dar adversara ei s-a agățat de fiecare minge. Partida a durat două ore și 30 de minute, anunţă Agepres.

Karolina Pliskova este locul 5 WTA și a patra favorită a competiției de la Singapore, în timp ce Garbine Muguruza, locul 6 WTA, este favorită N. 5.

În primul meci al zilei din Grupa Albă, rusoaica Svetlana Kuznețova a învins-o pe poloneza Agnieszka Radwanska după un alt meci dramatic, în trei seturi, 7-5, 1-6, 7-5.

În Grupa Roșie vor avea loc marți două meciuri: Simona Halep (România) — Angelique Kerber (Germania) și Madison Keys (SUA) — Dominika Cibulkova (Slovacia).

Sursă: REALITATEA.NET