Simona Halep s-a calificat la pas în "sferturi", la Madrid, după 6-1, 6-4 cu Krystina Pliskova

9 Mai 2018
Simona Halep

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat categoric meciul contra cehoaicei Krystina Pliskova, locul 94 WTA, din optimile de la Madrid, scor 6-1, 6-4.

În sferturi, Simona Halep va juca cu învingătoarea meciului Karolina Pliskova - Sloane Stephens.

Simona Halep - Krystina Pliskova 2-1

Simona Halep - Krystina Pliskova 1-0. Simona a câștigat game-ul de serviciu cu lejeritate

UPDATE: Cele două jucătoare au intrat pe teren. Meciul va începe în curând

Simona Halep a scăpat de o adversară periculoasă în cursa pentru titlul de la Madrid. Elina Svitolina, numărul 4 mondial, a fost eliminată în turul al doilea al turneului WTA de la Madrid, fiind învinsă în trei seturi, 2-6, 7-6 (7/3), 6-4, de spaniola Carla Suarez Navarro.

Tot marţi, spaniola Garbine Mugurza, a treia jucătoare a lumii, a învins-o cu 2-6, 6-4, 6-1 pe croata Dona Vekic, urmând să o înfrunte în următorul meci pe rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie numărul 14, cea care a eliminat-o în turul secund pe românca Sorana Cîrstea, în faţa căreia s-a impus cu 6-3, 6-1, conform Agerpres.

Simona Halep s-a calificat în stil de mare campioană în optimile de finală ale turneului de la Madrid. După ce le-a eliminat pe Ekaterina Makarova şi Elise Mertens, pentru liderul mondial urmează partida cu Kristyna Pliskova, miercuri, ora 13.00.

Sursă: REALITATEA.NET