Rezultate Liga Campionilor. Buffon, ieşire deplorabilă din scenă la ultimul meci în Liga Campionilor

12 Aprilie 2018

Real Madrid, deţinătoarea trofeului, s-a calificat dramatic în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după un penalty controversat transformat de Cristiano Ronaldo în min. 90+8, în manşa a doua a sfertului de finală cu Juventus Torino, care s-a impus cu scorul de 3-1 pe ''Santiago Bernabeu''.

Meciul părea că se îndreaptă spre prelungiri când Real a primit un penalty, la un duel între Lucas Vazquez şi marocanul Mehdi Benatia, dar torinezii au protestat vehement la decizia arbitrului englez Michael Oliver, portarul şi căpitanul oaspeţilor, ''veteranul'' Gianluigi Buffon, primind direct cartonaşul roşu (90+3).

Foarte probabil, acesta a fost ultimul meci al lui Buffon în Liga Campionilor, întrucât portarul de 40 de ani ia în calcul să se retragă din activitate la finalul acestui sezon. Dacă aşa vor sta lucrurile, atunci goalkeeper-ul de legendă s-a retras din Liga Campionilor cu un cartonaş roşu încasat.

Sursă: REALITATEA.NET