Copa America. Azi noapte, s-a jucat mega-derbyul Brazilia - Argentina, în semifinale

3 Iulie 2019

Brazilia s-a calificat în finala turneului Copa America, învingând cu scorul de 2-0 reprezentativa Argentinei, în marele derby al fotbalului sud-american (Superclassico), disputat marţi seara pe stadionul Mineirao din Belo Horizonte, în faţa a 55.947 de spectatori.

În absenţa starului Neymar (accidentat), eroul gazdelor a fost Gabriel Jesus, atacantul lui Manchester City, care a reuşit deschiderea scorului în prima repriză (19), iar apoi a pasat decisiv la cel de-al doilea gol al Selecao, marcat de Roberto Firmino, jucătorul lui Liverpool (71), conform Agerpres.

Brazilia va disputa astfel o nouă finală în Copa America după o pauză de 12 ani, urmând să înfrunte duminică, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro, câştigătoarea celei de-a doua semifinale, dintre Chile şi Peru, programată miercuri seara.

Cele două echipe:

Brazilia: Alisson - Daniel Alves, Marquinhos (Miranda, 64), Thiago Silva, Alex Sandro - Casemiro, Arthur, Coutinho; Everton (Willian, 45), Gabriel Jesus (m.80 Allan), Roberto Firmino. Selecţioner: Tite.

Argentina: Franco Armani - Juan Foyth, German Pezzella, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico (Paulo Dybala, 85) - Rodrigo de Paul (Giovani Lo Celso, 67), Leandro Paredes, Marcos Acuna (Angel Di María, 59); Lionel Messi, Lautaro Martínez, Sergio Aguero. Selecţioner: Lionel Scaloni.

Sursă: REALITATEA.NET